Naši lektoři a dobrovolníci vyrazili šířit finanční gramotnosti za hranice ČR. Konkrétně v prosinci do Polska a v lednu do Portugalska. Pro větší pestrost přednášek jsme pozvali odborníky i z jiných souvisejících oblastí. Konkrétně pro lekce kritického myšlení Lukáše Hánu z Growjob institutu a Vojtěcha Bruka ze Zvol si info pro lekce v mediální gramotnosti.

V obou případech se jednalo o týdenní kurzy, kam účastníci z osmi zemí EU přijeli zlepšovat své znalosti a dovednosti. Školení jsou určena především pro učitele, pracovníky s mládeží a lektory mimoškolního vzdělávání. Během intenzivního výukového týdne získali všechny potřebné znalosti a dovednosti, které nyní mohou využít při práci s mládeží. „Pracuji s dětmi ve věku 11 až 15 let. Výuka matematiky je často pro děti příliš abstraktní, proto mě nadchla finanční hra, kde si děti mohou virtuálně našetřit na dům, auto či dovolenou,“ okomentoval kurz jeden z účastníků, Luís Ribeiro z Portugalska (přeloženo z angličtiny).

„V dnešní době se setkáváme v médiích či na sociálních sítích se spoustou falešných zpráv a polopravd. Je proto stále důležitější odlišit kvalitní informace od výmyslů. Vymysleli jsme proto návod, surfařův průvodce na internetu, který je pro mládež jednoduchým pomocníkem při ověřování faktů na internetu,“ představuje hlavní myšlenku Vojtěch Bruk, člen organizace Zvol si Info (zvolsi.info), která právě vydala publikaci s názvem „Nejlepší kniha o Fake News“.

„Naším problémem dnes není to, že by nám informace chyběly. Naopak je jich hodně. Co nevíme si můžeme dohledat, ale zdrojů je mnoho a člověk se musí rozhodnout, kterým věřit a řídit se jimi a kterým ne, protože si informace často protiřečí a tvrdí něco jiného. Kritické myšlení je dovednost rozumně s informacemi pracovat a na jejich základě se rozhodovat. Učíme lidi jednoduché techniky, které jim pomáhají dělat důležitá rozhodnutí, hledat efektivnější řešení a vyhnout se častým klamům, kterým podléme.“ říká Lukáš Hána – lektor kritického myšlení a zakladatel projektu www.krimys.cz.

„Cílem kurzu bylo představit praktická témata finanční a mediální gramotnosti, ve kterých lze dosáhnout mnohem lepších znalostí použitím kritického myšlení. Oba kurzy hodnotíme jako velmi povedené a v prosinci 2018 přivedeme stejný projekt do ČR. Sledujte náš FB na https://www.facebook.com/centrumfinancnigramotnosti, aby vám neutekla možnost přihlášení na tuto ojedinělou akci!“ zakončil pozvánkou organizátor těchto kurzů, Ondřej Podlešák z CEFIGu.

Autor zprávy: Petra Nedvědová