V sobotu 12.12. byl zakončen kurz finanční gramotnosti pro teenagery ze dvou dětských domovů v ústeckém kraji. Během posledního prázdninového týdne se tito mladiství sešli Dlažkovicích, aby se seznámili se základy hospodaření pro snadnější start do života. Spojit své síly se rozhodly dvě přední organizace ve světe financí financí a finančního vzdělávání: Česká bankovní asociace (ČBA) a Centrum finanční gramotnosti (CEFIG, www.cefig.cz).

Příliš rychle utratí výplatu, aniž by zbylo na nezbytné věci...

Jaké chyby dělají mladiství, kteří dětský domov opouští? Příliš rychle utratí výplatu, aniž by zbylo na nezbytné věci. Zbytečné půjčky. Žádné úspory. Slepá důvěra prodejcům finančních nástrojů. Tyto chyby se neustále opakují a mohou stát statisíce a vést i k osobnímu bankrotu. Během čtyř dní lektoři CEFIGu představili, jak se těmto chybám vyvarovat, na co si dávat pozor a jak moc je důležité mít finanční rezervu.
V rámci sprnového intenzivního setkání lektoři trávili s dětmi nejen denní učební program, ale i večery u zábavných aktivit jako vaření, sportování nebo tancování. „Věříme, že dokážeme naučit více, pokud školení nebude jenom suchou přednáškou,“ říká Ondřej Podlešák, ředitel a lektor CEFIGu.

„..detailní školení by děti nudilo a výsledky by byly horší“

V rámci prosincového jednodenního programu se rekapitulovalo to, co se mladé slečny a muži naučili v srpnu. Opět ale nedošlo pouze na teoretickou část, ale hrály se i hry, samozřejmě s finanční tematikou. „Cílem druhé návštěvy bylo zjistit, kolik si toho děti po delší době pamatují a připomenout to, co jim jednou značně ulehčí život,“ doplňuje lektor Jan Král.


Vize udělat základní kurz, který ochrání před těmi nejhoršími nástrahami, které v reálném životě čekají, se školitelé drželi i tentokrát: „Při sestavování programu jsme se soustředili pouze na ty nejdůležitější body, které zachrání každého od těch největších chyb – příliš detailní školení by děti nudilo a výsledky by byly horší,“ vysvětluje Josef Janoušek – další z lektorů, který školení vytvářel.

„Bylo to super..“

Děti z dětského domova školení chválily. „Bylo to super. Byla to sranda a hodně věcí jsme se dozvěděli," říká Martin Čonka, který se školení zúčastnil. „Teď už si to pořádně rozmyslím, než si budu brát půjčku a určitě se budu snažit mít rezervy," dodává.
Fotografie ze školení: http://cefig.rajce.idnes.cz/Financni_gramotnost_-_detsky_domov_Dlazkovice/

Autorka zprávy: Anna Pakandlová
Pro více informací kontaktujte: Ondřej Podlešák, ondrej.podlesak@cefig.cz, 734 642 966

Nezisková organizace Centrum finanční gramotnosti, o.s. byla založena v roce 2012. Její misí je šířit vzdělání především v oblasti správy peněz a hospodaření. Zaměřujeme se na všechny věkové kategorie, primárně se však soustředíme na vzdělávání mladých osob – záků základních škol, studentů středních škol, dětí z dětských domovů apod. V našem týmu jsou skuteční profesionálové ze světa financí, kteří mají především praktické zkušenosti. Vedení společnosti tvoří Josef Janoušek – držitel prestižního evropského certifikátu €FA a profesionální finanční poradce. Dále je to Ondřej Podlešák, absolvent VŠE v Praze se zkušenostmi z manažerské pozice v makléřské společnosti a Ing. Jan Král, který do společnosti přináší více než 20 let praktických znalostí z bankovního sektoru. Pro více informací navštivte web www.cefig.cz.