O víkendu 17. – 18. 10. 2015 se konalo setkání v dětském domově Potštejn. Téma znělo „příprava na odchod z dětského domova“. Tento víkendový kurz pořádala organizace Vteřina poté (www.vterinapote.cz), jejíž členové si sami ústavní péčí prošli. Vystoupili zde i profesionální lektoři ze společnosti Centrum finanční gramotnosti (www.CEFIG.cz) či členové Kabinetu divadla utlačovaných (kdivu.ped.muni.cz).

Výjezd pod názvem Orientace k finanční gramotnosti při odchodu z dětského domova byl velmi pestrý. Úvodní slovo měl divadelní spolek, který s dětmi sehrál scénku odchodu z dětského domova včetně všech nástrah. Po obědě byla na programu akční hra, při které si děti měly možnost vyzkoušet hledání bydlení, získávání práce či podpory na Úřadu práce, ale i držení výdajů pod kontrolou. Celý kurz zakončilo nedělní povídání o hospodaření s důrazem na klíčovou dovednost: co nejdříve začít spořit a vytvořit si dostatečnou finanční rezervu.

„Moc dobře víme, že první dny a měsíce po odchodu z dětského domovu mohou rozhodnout o celém budoucím životě ať už pozitivně nebo negativně. Neděláme dlouhá teoretická školení, ale předáváme pouze to nejdůležitější  z praxe, proto jsme se pro účely učení finanční gramotnosti spojili s CEFIGem, který ve výuce využívá reálné příklady a učí pouze skutečně důležité věci.“ říká ředitel Vteřiny poté Radek Laci, který před čtyřmi dny sám ústavní péči po osmnácti letech opustil.

Kurz hodnotí pozitivně i vychovatelky: „Tento projekt je jedinečný v tom, že s dětmi mluví mladí lidé, kteří si prošli stejnou životní situací. Dokonce i děti, které pravidělně jezdí na víkendy k rodině, daly přednost kurzu před odjezdem domů. I o přestávkách či při jídle se všichni řešili probraná témata. To vše je známka toho, že děláte věci tak, že je to baví,“ pochválila kurz Martina Němcová, která měla možnost reakce dětí v průběhu víkendu sledovat.

Tento víkendový kurz byl čtvrtou částí komplexního celku pěti setkání. „Tento formát volíme proto, že pouze při dlouhodobém setkávání se může rozvíjet systematická spolupráce s dětmi i vychovateli. Na kurzu jsme vyzkoušeli mnoho nových postupů i nového partnera pro finanční gramotnost. Ohlas dětí dokonce předčil naše očekávání, o to více se těší na finální setkání v listopadu. Poděkování patří i Vilmě Klepkové, která za Vteřinu celou akci skvěle zorganizovala,“ zakončuje Radek Laci.

CEFIG na akci reprezentovali Josef Janoušek a Ondřej Podlešák. Tento projekt je financován z grantu společnosti ČSOB, jehož příjemcem je Vteřina Poté. Název projektu zní "Předání vlastních zkušeností spojených s odchodem z dětského domova".

Autor zprávy: Ondřej Podlešák (ondrej.podlesak@cefig.cz)

Nezisková organizace Centrum finanční gramotnosti, o.s. byla založena v roce 2012. Její misí je šířit vzdělání především v oblasti správy peněz a hospodaření. Zaměřujeme se na všechny věkové kategorie, primárně se však soustředíme na vzdělávání mladých osob – žáků základních škol, studentů středních škol, dětí z dětských domovů apod. V našem týmu jsou skuteční profesionálové ze světa financí, kteří mají především praktické zkušenosti. Vedení společnosti tvoří Josef Janoušek – držitel prestižního evropského certifikátu €FA a profesionální finanční poradce. Dále je to Ondřej Podlešák, absolvent VŠE v Praze se zkušenostmi z manažerské pozice v makléřské společnosti a Ing. Jan Král, který do společnosti přináší více než 20 let praktických znalostí z bankovního sektoru. Pro více informací navštivte web www.cefig.cz.

 

Mapa: 
Potštejn
Česká republika