Asociace občanských poraden (AOP) spojila své síly s neziskovou organizací Centrum finanční gramotnosti (CEFIG, www.cefig.cz). Cílem společného projektu je rozšiřování finanční a spotřebitelské gramotnosti mezi obyvatele menších obcí v Ústeckém kraji. Celý projekt je tvořen šňůrou volně přístupných lekcí, které se budou konat od března do května. Všechny lekce jsou zcela zdarma.
Úvodní školení celého projektu se uskutečnilo 15.3.2015. Do přednáškové místnosti na Úřadu Práce v Rumburku zavítalo celkem 28 zájemců z obce Velký Šenov. Pro občany si zde přednášku přichystali lektoři společnosti CEFIG: „Naše přednáška je zaměřena na nakupování a rizika s ním spojená. Posluchačům se snažíme poradit, jak se vyvarovat unáhleným či nepromyšleným nákupům, kterými se mohou do budoucna vystavit potížím a to nejen finančním,“ shrnuje Ondřej Podlešák, lektor CEFIGu, který tuto přednášku vedl.

„...zaměřujeme se na práva spotřebitelů,“

Přednášku účastníci hodnotili jako velice přínosnou mimo jiné také proto, že se dozvěděli řadu zajímavých tipů z praxe. „O tom, že se dá dnes díky internetu velmi snadno a rychle nakoupit i bez nákupního košíku v ruce, ví téměř všichni. Nakupování přes internet však může mít své nevýhody, se kterými je třeba vždy počítat. Během lekce s posluchači budeme hovořit nejen o výhodách a nevýhodách různých forem nakupování, ale zaměřujeme se zejména na práva, kterých se mohou jako zákazníci u prodejců dožadovat,“ říká Josef Janoušek z CEFIGu, který školení pomáhal připravit.

„...stačí jeden podpis a člověk může přijít o střechu nad hlavou.“

Část lekce je také věnována nejčastějším manipulativním trikům obchodníků, ať už se jedná o podomní prodejce elektrických energií, pojišťovací agenty či finanční poradce. „Finanční produkty jsou velmi složité. Často ani samotní zaměstnanci společností se ve smlouvách neorientují, pro normálního člověka je tedy skoro nemožné se v nich vyznat. Domníváme se proto, že je důležité varovat občany před těmi největšími riziky. Stačí jeden neuvážený podpis a člověk může přijít o statisíce, nebo dokonce střechu nad hlavou,“ vysvětluje odborník na bankovní sektor Jan Král, rovněž lektor CEFIGu.

 Harmonogram nadcházejících akcí:

Termín

Místo školení

8.4.  školení FG od 9h

úřad práce Rumburk

9.4. školení FG 10h

obecní úřad Bečov

13.4. školení FG 10h

obecní úřad Bystřany

15.4  školení SG od 9h

úřad práce Rumburk

21.4. školení FG 10h

obecní úřad Žitenice

24.4. školení SG 10h

obecní úřad Bystřany

27.4. školení FG 10h

obecní úřad Liběšice

4.5. školení FG 10h

základní škola Libouchec

6.5. školení FG 14h

základní škola Velemín

11.5.školení SG 10h

základní škola Libouchec

13.5. školení SG 14h

základní škola Velemín

14.5. školení SG 10h

obecní úřad Žitenice

15.5. školení FG 10h

obecní úřad Mšené lázně

19.5. školení SG 10h

obecní úřad Liběšice

22.5. školení FG 10h

obecní úřad Hoštka

27.5. školení SG 10h

obecní úřad Hoštka

SG znamená spotřebitelská gramotnost, FG je přednáška o finanční gramotnosti.

Pro více informací kontaktujte: Ondřej Podlešák, ondrej.podlesak@cefig.cz, 734 642 966
Nezisková organizace Centrum finanční gramotnosti, o.s. byla založena v roce 2012. Její misí je šířit vzdělání především v oblasti správy peněz a hospodaření. Zaměřujeme se na všechny věkové kategorie, primárně se však soustředíme na vzdělávání mladých osob – žáků základních škol, studentů středních škol, dětí z dětských domovů apod. V našem týmu jsou skuteční profesionálové ze světa financí, kteří mají především praktické zkušenosti. Vedení společnosti tvoří Josef Janoušek – držitel prestižního evropského certifikátu €FA a profesionální finanční poradce. Dále je to Ondřej Podlešák, absolvent VŠE v Praze se zkušenostmi z manažerské pozice v makléřské společnosti a Ing. Jan Král, který do společnosti přináší více než 20 let praktických znalostí z bankovního sektoru. Pro více informací navštivte web www.cefig.cz.