V Kolíně proběhla zajímavá vzdělávací akce financovaná z fondů Evropské unie. Název projektu zněl "Social Entrepreneurship as a Tool for a Change". Organizátorem kurzu byla kolínská nezisková organizace CEFIG (www.cefig.cz), která svedla dohromady mladé osoby z EU se zájmem o sociální podnikání. Účastníci se dozvěděli, jaké nástrahy je čekají při zakládání či vedení neziskové organizace. Zkušenosti jim předali dva zahraniční a jeden český lektor, kteří mají praktické zkušenosti v oboru.

„Začít podnikat je kvůli vysoké konkurenci stále rizikovější. Mladí lidé proto hledají alternativy, jak se uplatnit na pracovním trhu. Jednou z možností je právě založení sociálního podniku, který je díky podporám z různých zdrojů bezpečnější variantou než klasické podnikání. Tato cesta sice neslibuje vysoké výdělky, zato výsledky práce jsou více než naplňující. Věříme, že tento kurz pomůže rozvoji neziskového sektoru a účastníci budou ve svých záměrech úspěšní,“ ríká Ondřej Podlešák, lektor kurzu, který již čtvrtým rokem vede vlastní neziskovou organizaci.

Sociální podnikání znamená založení podniku nikoliv s cílem vydělávat, ale pomáhat ostatním. V průběhu workshopů se pracuje na nápadech jednotlivých účastníků kurzu, kteří mají záměr založit vlastní neziskovou organizaci. Nápady jsou různorodé - od založení organizace pro distribuci nespotřebovaných potravin až po centrum pro integraci migrantů. Všechny tyto projekty účastníci připravují ve skupinách a poté prezentují myšlenky ostatním, aby získali zpětnou vazbu.

Pro informace si přijeli mladí dospělí z Bulharska, Polska, Itálie, Turecka a Chorvatska. Kurz společně vedli lektoři z Bosny a Hercegoviny, Ukrajiny a z České republiky. „Tento kurz je naším prvním počinem na mezinárodním poli a v těchto aktivitách bychom rádi pokračovali i do budoucna,“ zakončuje Josef Janoušek, zástupce CEFIGu.

Fotogalerie: http://cefig.rajce.idnes.cz/Social_Entrepreneuship_as_a_Tool_for_a_Change/

Facebook: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1090585650963411.1073741838.497124276976221&type=3

Stránka projektu včetně jeho výstupů: http://www.cefig.cz/social-entrepreneurship-tool-change

Autor zprávy: Lenka Homolková

Nezisková organizace Centrum finanční gramotnosti (CEFIG) byla založena v roce 2012. Její misí je šířit vzdělání především v oblasti správy peněz hospodaření a podnikání. V našem týmu jsou skuteční profesionálové s praktickými zkušenostmi. Vedení společnosti tvoří Josef Janoušek – držitel prestižního evropského certifikátu €FA a profesionální finanční poradce. Dále je to Ondřej Podlešák, absolvent VŠE v Praze se zkušenostmi z manažerské pozice v makléřské společnosti a Jan Král, který do společnosti přináší více než 20 let praktických znalostí z bankovního sektoru. Pro více informací navštivte web www.cefig.cz.