Ivo Veselý: dvacetiletý tvůrce multimediální vzdělávací aplikace Figram

V posledních letech se sousloví „pomáhat ve financích“ spojilo hlavně s finančním poradenstvím – ať už v dobrém, nebo špatném. Že to jde i jinak chce ukázat dvacetiletý mladíček. Ivo Veselý se rozhodl prorazit s multimediální vzdělávací aplikací – a je to vlastně geniální. Dnešní mladá generace telefon či tablet z ruky nepustí a je to tedy ideální cesta, jak jim znalosti „vnutit“. Projekt můžete podpořit na webu Startovač, kde najdete i video o aplikaci, na odkazu https://www.startovac.cz/projekty/figram-vzdelavaci-aplikace-financni-gramotnosti/

Ivo, pro začátek mi pověz, jak tě napadlo řešit zrovna finance?

K financím jsem dlouho neměl žádný vztah, ale na konci třetího ročníku na střední nám profesorka ekonomiky zadala přes prázdniny si přečíst knihu Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho. Kniha mě zaujala, protože jsem v ní viděl i kus sama sebe. Začal jsem si uvědomovat, že vůbec neumím hospodařit se svými penězi, a že pokud to tak půjde dál budu to mít v životě hodně složité. Proto jsem se finanční gramotnosti začal věnovat více.

Jak probíhalo tvoje zlepšování ve financích?

Objednal jsem si knížky na toto téma, začal navštěvovat semináře a webináře a začal hrát deskové hry. Číst knihy bylo náročné nevydržel jsem se tak dlouho soustředit. Na semináře jsem zase neměl dostatek financí a času. Webináře už jsem mohl sledovat z pohodlí domova a často zdarma, bohužel jich není dostatek, alespoň těch kvalitních. Zkoušel tedy sledovat zahraniční webináře, ale tam zase sehrála roli jazyková bariéra. Bavily mě deskové hry jako je Cashflow nebo Finanční svoboda, které ostatně doporučuji. Bohužel ne vždy se mi hodily termíny, kdy se hrálo v hracích klubech poblíž. Prostě každý způsob měl nějakou nevýhodu a něco mi tu chybělo... A proto jsem se rozhodl s tím něco dělat a přispět k rozvoji finanční gramotnosti. Jednoho dne jsem dostal nápad a pojmenoval jsem ho FIGRAM. :)

A byl to skvělý nápad! Jak bude aplikace vypadat?

Hlavní vzdělávací program aplikace FIGRAM bude jednoduchou a hravou formou vysvětlovat uživateli fungování oběhu peněz a ukazovat, jak peníze ušetřit nebo lépe zhodnotit. Uživatel bude plnit různé úkoly (kvízy, doplňovačky, testy atd.), aby získal potřebné virtuální peníze Figramáky. Tím získá své virtuální příjmy a může si za ně koupit postup do další vzdělávací úrovně. Figramáky bude moci uživatel směnit za slevy na nákup studijních materiálů jako jsou knihy, časopisy a deskové hry nebo účast na seminářích od našich partnerů. Uživatel si sám stanoví, jak často bude chtít procvičovat (např. každý den 15 minut). Jeho cílem bude dosáhnout pomyslné finanční nezávislosti.

Bude aplikace nabízet i nějaké doplňkové funkce?

Samozřejmě počítáme, že nabídneme nejčastější funkce, které lidé využívají: rozsáhlý slovníček pojmů, tipy na knihy či další studijní materiály s jejich recenzemi, finanční kalkulačky (mzdová kalkulačka, kalkulačka výpočtu úroků apod.), seznam institucí nabízející pomoc spotřebitelům a jiné. K dispozici bude také online půjčovna studijních materiálů či výukové videoanimace. Aplikace bude uživatelům umožňovat se vyjádřit ke studijním materiálům, navrhovat další témata na zpracování.

Důležitá je také otázka, jak je to s penězi – bude se za aplikaci platit?

Stažení a používání aplikace bude zdarma. Hlavní vzdělávací program bude zdarma a přístup k doplňujícím funkcím bude zpoplatněn sazbou 39 Kč/měsíc. Příjmy z aplikace budou určeny výhradně na další vývoj aplikace. Slevu na zpoplatněné funkce mohou získat základní a střední školy či neziskové organizace.

Sám mnoho zkušeností s finančními produkty nemáš, jak hodláš zajistit, že data v aplikaci budou skutečně kvalitní?

Rozhodně nejsem odborníkem na finanční gramotnost, jsem pouze iniciátorem toho, aby se věci posunuly kupředu. Díky spolupráci a konzultacím s profesionály z Ministerstva financí a Ministerstva školství je zajištěno, že aplikace bude profesionální a efektivní a přesto zábavná a jednoduchá na pochopení. Ze strany odborníků mohu například jmenovat spolupráci s CEFIGem, Yourchance o.p.s. a jejich projektu Finanční gramotnost do škol, Cristinou Muntean, zakladatelkou MediaEd či Finanční svobodou. Touto cestou bych chtěl poděkovat všem, kteří se na projektu podílí!

Sám na webu říkáš, že podobná aplikace nikde na světě neexistuje, inspiroval ses přesto třeba někde v zahraničí?

Existuje pár aplikací, které se snaží nějak informovat o určitém segmentu z finančního světa, ale nexistuje žádná komplexní E-learningová aplikace zaměřená na finanční gramotnost. Neřekl bych, že jsem se přímo inspiroval někde ve světě. Zkrátka chci vytvořit komplexní, dostupnou a efektivní vzdělávací metodu finanční gramotnosti. Nadruhou stranu mohu říci, že si mi například líbí aplikace Duolingo, pomocí které se lidé mohou učit cizý jazyky. Líbi se mi koncepce této aplikace a rád bych se vydal podobnou cestou.

Tvrdíš, že poplatek za aplikaci bude velmi malý. Jak hodláš získat prostředky pro vývoj aplikace i pro následné fungování?

Projekt by měl být finančně z větší míry v budoucnu samostaný díky zpoplatněným doprovodným funkcím. Peníze, které aplikace takto vydělá se znovu reinvestují do vývoje a zkvalitnění aplikace a tak to bude prospěšné i pro samotné uživatele. V této době je Figram přihlášen do projektů jako je Startovač.cz nebo Nastartujtese.cz kde chceme získat základní kapitál pro realizaci projektu. 

Odkaz na podpoření projektu na startovači naleznete zde: https://www.startovac.cz/projekty/figram-vzdelavaci-aplikace-financni-gramotnosti/

Více o projektu Figram se dočtete na webu www.figram.cz

Přidat komentář