• Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS

Články

BILL GATES (*28. 10. 1955)

Bill Gates, podle časopisu Forbes nejbohatší člověk světa, se narodil v Seattlu do rodiny právníka a učitelky. Již po dokončení šesté třídy ho rodiče poslali studovat na prestižní střední školu Lakeside School, jelikož měl problémy s chováním a byl problémový. V této škole se poprvé dostal k programování a začal pronikat do světa počítačů. Prvním Gatesovým programátorským počinem byly ve třinácti letech  piškvorky. V sedmnácti letech s přítelem Paulem Allenem vytvořil program na tvorbu školního rozvrhu, za což dostal svůj první honorář v hodnotě 4200 dolarů. Později vytvářeli i programy na monitorování dopravního provozu, pro společnost Information Sciences vytvořili program na výplatu mezd.

V roce 1973 začal studovat na Harvardu, avšak titulu nedosáhl, jelikož o rok později byl vynalezen minipočítač Altair 8800 s velmi výkonným mikroprocesorem. V průběhu dalšího roku s Allenem vytvořili programovací jazyk BASIC a podepsali smlouvu se společností, ze které plynula odměna 30 dolarů za jednu kopii softwaru. Následovalo založení Microsoftu, kvůli kterému Gates již definitivně ukončil studium na Harvardu. Sídlo společnosti bylo v Albuquerque v Novém Mexiku, jelikož zde sídlila i společnost MITS, vlastník Altairu.

Místo "nevím" používáme "zatím nevím".

Ze začátku software upravovali a zdokonalovali a dále prodávali i do dalších minipočítačů, které se objevily na trhu. Průlomem pro společnost bylo po třech letech fungování dodání softwaru pro Tandy Corporation k počítači TRS-80. Díky této zakázce poprvé Microsoft překročil objem prodeje hranici jednoho milionu dolarů.
V roce 1979 se firma přestěhovala do Seattlu a její zakladatelé uznali, že na ní sami nestačí a za podíl ve firmě k sobě přizvali spolužáka z Harvardu Steva Ballmera. Díky jeho dosavadním zkušenostem z podnikatelského prostředí se firma začala rozrůstat. O rok později Microsoft začal spolupracovat s IBM a pro jejich osobní počítače vytvořil software MS-DOS. Tento software chtěly aplikovat do svých počítačů i další firmy a tím se MS-DOS stal světovým standardem. Proto nebylo složité v roce 1984 překročit stomilionovou hranici obratu prodeje.

640 KB bude stačiť každému! (1981)

Další kroky Microsoftu vedly k vytvoření Excellu, Wordu a softwaru Windows. V roce 1991 byla hodnota akcií Microsoftu vyšší než hodnota akcií General Motors. 1. ledna 1994 se Gates oženil s Melindou Frenchovou a mají spolu dvě dcery a jednoho syna. Bydlí u jezera Washington v domě plném posledních technických vymožeností. Dnes Gates funguje pouze jako poradce, z manažerských funkcí Microsoftu odešel v roce 2008, aby se plně mohl věnovat své nadaci. Nadace Billa a Melindy Gatesových rozděluje peníze na univerzitní stipendia pro členy menšin, prevenci AIDS, výrazná pomoc zemím třetího světa ve všech aspektech. Podporují boj s nemocemi, které zde jsou rozšířené, investují do rozvoje agrikultury. Jednou z aktivit nadace je Global Libraries - rozšíření veřejných knihoven, které mají zajistit přístup k internetu a informacím. Knihovny učí hospodáře, jak se mají prezentovat na internetu, aby mohli prodávat své produkty. První investice v rámci této aktivity byla v roce 1997 do bezplatného přístupu k internetu v USA.

Gates píše svůj vlastní blog, kde prezentuje své názory na různé aktuality. Vyjadřuje se i ke knihám, které právě čte nebo k aktivitám a úspěchům nadace. Gates je velkým vizionářem a o tom, že si je vědom rychlého zastarávání inovací svědčí jeho výrok: "Odvedli jsme dobrou práci, ale tohle všechno tak rychle stárne... Bude trvat jen pár přesně odměřených let, a já nevím kolik, než přijde náš konec."

Další články o slavných osobnostech naleznete zde.

Více informací zde:

www.gatesnotes.com

www.gatesfoundation.org

Zdroj obrázku: Osobní facebook Billa Gatese.

Přidat komentář

Login

Please login using your credentials recived by email when you register.

I forgot my password | Resend activation e-mail

×