Studenti čtvrtého ročníku, oboru veřejná správa na SZŠ a SOŠ Poděbrady, p. o. nesoustředí svou pozornost pouze na maturitní zkoušku, ale i na to, co přijde po ní. Po absolvování střední školy čeká mnoho z nich hledání první práce či zajištění vlastního bydlení. Ve středu připravovala studenty třídy 4.C do nové životní etapy nezisková organizace Centrum finanční gramotnosti (CEFIG, www.cefig.cz), běžná výuka tak byla nahrazena lekcí finanční gramotnosti.

„Během lekce se snažíme studentům vysvětlit, jak efektivně spravovat svůj finanční rozpočet, na jaké háčky si dát pozor u pojistných smluv, jakým úvěrům je lépe se vyhnout a hlavním bodem celého programu je téma proč je důležité spořit,“ shrnuje ředitel a lektor CEFIG Ondřej Podlešák. „Studentům zároveň představujeme naši kampaň „milion“ (dostupná na www.cefig.cz/milion), která je bojem proti spotřebitelským úvěrům.“

V úvodu lekce se studenti dozvěděli, jak vypočítat čistou mzdu a kolik skutečně stojí zaměstnanec svého zaměstnavatele. „I když není výpočet čisté mzdy nijak složitý, málokdy se s ním studenti setkají dříve než po ukončení střední školy, což pro ně může představovat nevýhodu při hledání prvního zaměstnání. Praktická znalost umožní čerstvým absolventům stanovit si svou reálnou cenu na trhu práce,“ říká Josef Janoušek, který celý koncept pomáhal vytvářet.
Po seznámení se základními pojmy se měli studenti zamyslet nad tím, mezi jaké výdaje efektivně rozdělit svůj měsíční příjem, aby v případě ztráty příjmů nečelili existenčním problémům. Lektor posluchačům vysvětlil, proč by neměli nikdy utratit celý příjem, proč by měli pravidelně navyšovat finanční rezervy a také jak důležitou roli může pojištění sehrát v případě nečekaných problémů. „Zároveň se ale snažíme, aby si studenti zapamatovali, že ani pojistná smlouva ještě neznamená jasnou výhru. Tím, že studentům vysvětlíme princip fungování pojišťoven a jak je tvořena cena pojistky, dokážou si sami jednoduše zdůvodnit, proč musí být při zřizování pojištění obezřetní
a musí věnovat dostatek času prostudování smlouvě i podmínkám,“ vysvětluje způsob výuky Ondřej Podlešák.

Dalším tématem přednášky bylo půjčování peněz. Prostřednictvím praktických příkladů měli studenti možnost osvojit si pravidla, kterými je dobré se při zvažování půjčky řídit. „Proč je hypotéka na vlastní bydlení odůvodnitelná a proč si nepůjčovat na zájezd k moři či vánoční dárky patří k stěžejním otázkám našeho vzdělávacího programu. Věříme, že po našem výkladu se budou studenti v rizicích spojených se zadlužováním orientovat natolik, že se jimi v budoucnu nenechají ohrozit,“ dodává Jan Král, který se zabývá především bankovnictvím, v tomto oboru má totiž více než 20 let zkušeností.

„Všechny peníze nejsou na útratu! Spotřebitelské úvěry prodražují spotřebu! Pozor při výběru pojištění! Pokud se alespoň většině studentů třídy 4.C při zásadních rozhodnutích vybaví tyto tři poznatky a budou se jimi řídit, pak tým společnosti CEFIG odvedl dobrou práci,“ zakončuje s úsměvem Ondřej Podlešák.

Studentům 4.C se toto zpestření výuky líbilo. „Prezentace byla moc zajímavá a dozvěděli jsme se spoustu věcí z praxe a slyšeli reálné případy lidí, kteří se dostali do problémů. Hodně se mi líbila soutěž o ceny.“ říká studentka Michaela Narozcová. „Nejvíce užitečná mi přišla část o spoření, konkrétně kolik peněz mám z výplaty ušetřit,“ dodává spolužačka Lucie Štýchová.
Autor zprávy: Lucie Sýkorová

Pro více informací kontaktujte: Ondřej Podlešák, ondrej.podlesak@cefig.cz, 734 642 966
Nezisková organizace Centrum finanční gramotnosti, o.s. byla založena v roce 2012. Její misí je šířit vzdělání především v oblasti správy peněz a hospodaření. Zaměřujeme se na všechny věkové kategorie, primárně se však soustředíme na vzdělávání mladých osob – žáků základních škol, studentů středních škol, dětí z dětských domovů apod. V našem týmu jsou skuteční profesionálové ze světa financí, kteří mají především praktické zkušenosti. Vedení společnosti tvoří Josef Janoušek – držitel prestižního evropského certifikátu €FA a profesionální finanční poradce. Dále je to Ondřej Podlešák, absolvent VŠE v Praze se zkušenostmi z manažerské pozice v makléřské společnosti a Ing. Jan Král, který do společnosti přináší více než 20 let praktických znalostí z bankovního sektoru. Pro více informací navštivte web www.cefig.cz.