Docházka na základní školu je obdobím, kdy se děti poprvé setkávají s odpovědností spojenou se správou osobních financí. Na Základní škole Vejprnice U Plzně si uvědomují, jak je důležité, aby se žáci naučili s financemi hospodařit.  Ve čtvrtek na škole proběhlo v 6 třídách školení finanční gramotnosti pro žáky 2. stupně. Žáky jednotlivých tříd školila na různá finanční témata nezisková organizace Centrum finanční gramotnosti (Cefig). Děti i učitele školení nadchlo.

Finanční gramotnost patří do všeobecného základního vzdělání. Proto patří již na půdu základních škol. Série školení začala s dětmi v 6. třídě. Přechod na 2. stupeň základní školy je klíčový, protože právě tehdy se dětem často zvyšuje kapesné a začínají o penězích přemýšlet. „Během školení 6. tříd žákům vysvětlujeme, co to ta finanční gramotnost vůbec je a proč je důležité být finančně gramotný. Nejdůležitějším tématem jsou peníze, kdy žákům vysvětlujeme, kde se peníze berou a jak s nimi správně nakládat,“ popisuje průběh školení pro 6. třídy lektorka Cefigu Ing. Irena Šímová.

Úvodní vysvětlení finanční gramotnosti pojímají lektoři svérázně:  „Stejně jako je důležité rozlišovat tvrdé a měkké y/i, tak je třeba se orientovat ve financích. Pokud nebudete vědět jaké y/i se kde píše, tak se vám lidé okolo budou smát. No a stejně tak je tomu i ve financích, akorát tam se vám nebudou smát, tam za to budou rádi, protože Vás oškubou!“ V úvodu školení se žáci pomocí příkladů dozvěděli to, že finanční gramotnost potřebují všichni, a to od dělníků po špičkové fotbalisty.

V části školení věnované penězům získali žáci informace o historii peněz a o tom, kde se vůbec peníze berou. „Když pozoruji děti, zjišťuji, že mnoho z nich si myslí, že peníze se prostě rodí v peněžence nebo v bankomatu. Děti potřebují vědět, že tatínek a maminka musí do práce, aby vydělali peníze. Jinak nebudou žádné hračky, žádná čokoláda, dokonce ani žádné jídlo a žádné bydlení,“ říká ředitel a lektor Cefigu Ondřej Podlešák.

V další části školení se žáci dozvěděli, jaké podoby mohou peníze mít, a pochopili tak například, jak je možné, že v amerických filmech všichni platí podepsanými papíry jménem „šek“. Dozvěděli se také, kam se mohou peníze uložit, aby se zachovala či v lepším případě zvýšila jejich hodnota. Žákům byla vysvětlena inflace, aby pochopili, proč například rohlík stál před 30 lety asi 4x méně.  Dále lektorka vysvětlila, kde se peníze dají půjčit a jaká jsou s tím spojená rizika. 

„Mně se líbilo, jak jsme si povídali, kdo kolik vydělá a kolik dostane stát,“ hodnotí školení Anička Pendyková z 6. třídy. Její spolužák Matěj Grus reaguje: „Mně se zase líbilo, jak jsme si povídali, jak mají lidi šetřit a tak.“ Žáci po absolvování školení dostali certifikáty o absolvování kurzu.

Pro více informací a spolupráci kontaktujte: Ondřej Podlešák, ondrej.podlesak@cefig.cz, 734 642 966

Autorem tiskové zprávy je Anna Pakandlová

Nezisková organizace Centrum finanční gramotnosti, o.s. byla založena v roce 2012. Její misí je šířit vzdělání především v oblasti správy peněz a hospodaření. Zaměřujeme se na všechny věkové kategorie, primárně se však soustředíme na vzdělávání mladých osob – žáků základních škol, studentů středních škol, dětí z dětských domovů apod. V našem týmu jsou skuteční profesionálové ze světa financí, kteří mají především praktické zkušenosti. Vedení společnosti tvoří Josef Janoušek – držitel prestižního evropského certifikátu €FA a profesionální finanční poradce. Dále je to Ondřej Podlešák, absolvent VŠE v Praze se zkušenostmi z manažerské pozice v makléřské společnosti, Ing. Jan Král, který do společnosti přináší více než 20 let praktických znalostí z bankovního sektoru a Ing. Irena Šímová, odbornice na lektorství, se svými zkušenostmi z bankovního sektoru a účetnictví. Pro více informací navštivte web www.cefig.cz.